Just another weblog
Tuesday November 12th 2019

Mieszkanie w stylu japońskim

Domy urządzone na wzór domów japońskich zachwycają wiele osób już od setek lat. Dzieje się to za sprawą tego, że panuje w nich niesamowita harmonia, nie ma zbyt wielu mebli ani dekoracji, a każde pomieszczenie sprawia wrażenie niesamowicie uporządkowanego. Podobnie jak w stylu nowoczesnym, tak i tutaj wszystko odbywa się zgodnie z zasadą – mniej znaczy więcej. Pojawiają się jedynie te meble i dodatki, które są niezbędne i nie zaburzają tej harmonii i ładu.

Dla Japończyków ważną kwestią jest rozdzielanie funkcji, jakie spełniają poszczególne pomieszczenia. Patrząc z lotu ptaka na japoński dom, można dostrzec, że pomieszczenia reprezentacyjne, przeznaczone dla gości są od strony ulicy. Są one lepiej urządzone niż pokoje prywatne. Taki podział wnętrz na dzienne i prywatne sypialnie powoduje, że goście nie oglądają całego domu, a jedynie jego część. Wedle zwyczaju jaki panuje w Japonii, im dalej gość może wejść w domu, tym bardziej traktowany jest jak jego przyjaciel.

Wnętrza aranżowane w stylu japońskim powinny mieć otwartą przestrzeń z niewielką ilością mebli. Umeblowanie powinno mieć proste formy i niską wysokość. Bez względu na to, czy są to stoliki, krzesła, czy kanapy. Dobrze aby jednocześnie meble były mobilne i lekkie, co pozwala na zmianę aranżacji w każdej chwili.

Materiały, jakie się pojawiają to drewno, kamień, wiklina oraz elementy z bambusa. Dobór samych naturalnych elementów wpływa na to, że pomieszczenia stają się przytulne i zdrowe jednocześnie. Powszechnie stosowane są także dodatki papierowe. W związku ze wspomnianym podziałem mieszkania na funkcje, występują kotary, parawany, cienkie działowe ścianki oraz przesuwne drzwi. Bardzo charakterystyczne dla stylu japońskiego są podziały pionowe i poziome na ścianach, oknach i drzwiach. Najczęściej kratki lub pasy są wykonane z drewna. Drzwi przesuwne umożliwiają podział pomieszczenia na dwa, lecz także na szybkie otwarcie przestrzeni, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Dominującymi kolorami są brązy, beże i biel. Dla kontrastu dodaje się czerwień, bordo, zieleń i czerń. Podłogi zazwyczaj są z egzotycznych gatunków drewna.

Previous Topic:

More from category

Akcesoria, których nie może zabraknąć w żadnej łazience

Nieodłącznym elementem wyposażenia każdej łazienki są kubki, mydelniczki, wieszaki i półeczki. Dzięki nim [Read More]

Pomijane detale o dużym znaczeniu

Są takie elementy wyposażenia mieszkania, które uważane są za mało ważne i nie zwracamy na nie szczególnej [Read More]

Dodatki do loftu

Dodatki stanowią najciekawszą i zarazem najprzyjemniejszą część w aranżacji wnętrz. Jednak jeżeli będzie ona [Read More]

Kuchnia w nowoczesnym stylu

W nowoczesnej kuchni duży nacisk kładzie się na użyteczność, minimalizm oraz prostą formę mebli. Wszystko ma [Read More]

Dodatki zależne od stylu wnętrza

W zależności od tego, jaki styl dominuje we wnętrzu, inaczej dobiera się do niego dodatki. Jeśli nie będzie [Read More]

Interesting Sites

    Archives